Dance Guest Artists

Since 1993 the Division of Dance has been proud to host an extensive guest artist program sponsored by Dianne and Daniel Vapnek. UCSB dance majors are able to meet with and experience the teaching and performing of many of the leading and most exciting dance artists in the field today. Interfacing with our students through classes, informal talks and performances these guest artists offer inspiration and an ongoing connection to the mainstream of thecontemporary dance scene.

2000 Risa Steinberg/ Jose Limon Dance Company

2003 Peggy Baker/ Peggy Baker Dance Projects, Toronto, Canada

2005 Robert Battle/ Artistic Director, Battleworks, Alvin Ailey American Dance Theater

2005 Rose Eichenbaum/ Dance and Theater Photographer, Author

2010 Janice Meaden/ Integrated Movement Studies

2010, 2011 Bonnie Oda Homsey/ “Surviving a Career in Dance”, Lecturer

2010, 2011 Summer Brown/ UCSB BFA Dance Major, UCI – MFA, technique classes

2011 Susan Alexander/ teacher, Paris Opera Ballet and the Paris Conservatory of Dance


2012 Austin McCormick/ Company IV, NY

2012 Catherine Turocy/ New York Baroque Ensemble


Guest Dance Artists have included:

Vijaya Lakshmi
Jennifer Muller

Trey McIntyre

Robert Battle
Tere O’Connor

Peggy Baker
Larry Keigwin
John Pennington

Nora Daniel
Keith Johnson
Lucas Crandall

Risa Steinberg
Keith Johnson
Larry Keigwin

Gabe Masson
Mark Haim
Teri & Oliver Steele

Albert Reid
Mary Cochran
Heidi Latsky

Stephanie Gilliland
Douglas Nielsen
Tere O’Connor

Susan McLain
Eddie Taketa
Ruth Solomon
Gwen Welliver
Billy Siegenfeld
Ricardo Morrison
Jennifer Muller
Tandy Beal

Risa Steinberg
Janice Brenner
Ruth Solomon
Alaine Haubert
Ricardo Morrison
Peggy Baker
Rodney Gustafson
Clay Taliaferro
Billy Siegenfeld

Peggy Baker
Ruth Solomon/Janice
Joe Goode
Risa Steinberg
Sara Stackhouse
Sam Weber
Nancy Colahan

1994 – 1995 
Leslie Finlayson
Kay Fulton
Francine Landis
Bill T. Jones/ Arnie
Zane Co.
Rebecca Stenn
Janice Plastino
Ruth Solomon
Albert Reid
Donald McKayle

Kay Fulton
Nancy Colahan
Dan Wagoner
Bella Lewitsky
Margaret Jenkins

Guest Design Artists have included: 

Lonnie Rafael Alcaraz: Head of Design, UC Irvine; Lighting Design for Theatre, Architecture, Themed Environments & Dance; Associate Artist: Cornerstone Theater Company, Resident Lighting    Designer: Ballet Repertory Theatre.                                                                                                             

Attila Ambrus: Theatrical Producer – New Line Agency, Budapest, Hungary. XAYRON, THE LEGEND.                                                

James Bagley: Attorney – Steppenwolf Theatre, Film Producer.                                                                                         

Teri Ball: Arts Management Professional & Equity Stage Manager; Executive Director: SPEAKING OF STORIES and Center Stage Theater.

Paul Blake: Executive Producer Emeritus, The Municipal Theatre Association of St. Louis (The Muny).

Amick Byram: Broadway Actor / Singer, Theatrical Director – PHANTOM OF THE OPERA. Singer (animated films) - THE PRINCE OF EGYPT, POCAHONTAS, THE LITTLE MERMAID.  

Sarah Cogan – UCSB Alumna: Costume, Lighting, and Production Designer.

John Dickson: Film and Television Composer and Music Editor; Pianist.                                                


Marcie Froehlich: Costume Designer for Theatre, Film and Television – Rubicon Theatre, Ensemble Theatre Company, Sacramento Music Circus, Long Beach Opera.

Thomas Flagg: Talent Manager and Producer. Director and Founder – Terpsichore Management.  

Daniel Flannery: Scenographer, Director, Creative Producer, Director of Photography for Theatre, Film & Television; Visual Consultant: FORRECT GUMP, Principal Lighting Designer: Universal Studios Florida.

Jonathan Fox: Executive Artistic Director, Ensemble Theatre Company.

Florence Kemper-Bunzel – UCSB Alumna: Costume Designer for Theatre, Film & Television; Costume Designer: Carsey-Werner Television, Costume Designer: TALES FROM THE CRYPT, HBO.

Talin Kenar (Dabaghian): Professional Classical Ballet Dancer. Talin has created roles in ballets by Lynne Taylor-Corbett, Robert Weiss, and Rick McCullough.

Michael Klaers: Lighting Designer; Lighting Designer: TRIPLE EXPRESSO.

Martin Kove: Actor, THE KARATE KID: I, II, III, RAMBO: FIRST BLOOD, CAGNEY & LACEY. Made his Made New York stage debut in WOYZECK, La MaMa Experimental Theatre Club (ETC).

Mark Laisure: Executive Chairman of the Board of Directors, Voyant – Media and Technology Holding Company.


Francine Lecoultre: Costume Designer and Textile Creator/Artist – Textile creation for THE MUMMY, TOMB OF THE DRAGON EMPEROR, ENCHANTED, THE CELL, STAR TREK INSURRECTION, BATMAN AND ROBIN, THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO, J.EDGAR, and the 2012 feature film TOTAL RECALL.

Clayton Lyons: Production Artisan for Film; PIRATES OF THE CARIBBEAN: AT WORLD’S END.

Jennifer Malenke: Broadway Actor / Singer – INTO THE WOODS.

Anne McMeeking: Scenic Designer and Scenic Artist – UT Austin, Butler School of Music, Penfold Theatre Company, Zilker Theatre Productions, Genesis West.

Robert McPhee: Broadway and International Producer – RENT, DE LA GUARDA, FUERZABRUTA (Brute Force).

Michele Miatello – UCSB Alumna: Scenic and Lighting Designer for Theatre, Film & Television; Art Department: BROTHERS AND SISTERS, ABC TV.

Devon Painter: Costume Designer, Actors Theatre of Louisville, Guthrie Theater, Cleveland Playhouse, Denver Center of the Performing Arts, Milwaukee Repertory Theatre, Shakespeare Festival of St. Louis, Folger Theatre, DC.

RAJA and JARRET: ONE STAGE, TWO WORLDS COLLIDE!?• Jarret Parker – A spectacular magician and designer/inventor of illusions.?• Raja Rahman – A Juilliard-trained concert pianist.

Nayna Ramey: Scenic Designer – Intiman Theatre, American Players Theatre, Kansas City Repertory Theatre, Indiana Repertory Theatre, Texas Shakespeare Festival, Milwaukee Repertory Theatre.

Gary Wichansky: Scenic Designer for Theatre, Film, Television, and Exhibitions – The Coterie Theatre, metroactive stage; lead project designer for countless events including PRINCESS DIANA: The Exhibition, The CW Network’s UPFRONT (2008-2011), and the 2004 TV NEWS AND DOCUMENTARY EMMY AWARDS.

Esther Williams: Retired American competitive swimmer and MGM movie star.

Hugo Wei: International Tour Producer

Arts & Lectures - Dance Performances and Guest Artists

To support UCSB's teaching mission, Arts & Lectures brings visiting artists, lecturers and writers together with UCSB students. The following is a list of dance companies sponsored by A&L whose artists have taught master classes to the dance majors at UCSB.

2009-2010 Season
Fall, 2009
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company
Fondly Do We Hope….Fervently Do We Pray
The Suzanne Farrell Ballet
DV8 Physical Theater
To Be Straight With You 

Winter, 2010
Grupo de Rua
Morphoses/The Wheeldon Company
Akram Khan Company/National Ballet of China

Spring, 2010
Compania Nacional de Danza

2008-2009 Season
Fall, 2008
Lar Lubovitch Dance Company

Winter, 2009
Trey McIntyre Dance Project
Alvin Ailey American Dance Theater
Batsheva Dance Company

Spring, 2009
Compania National de Danza II
Ballet Preljocaj

2007-2008 Season

Winter, 2008
Company Ea Sola (Vietnam)
Rubberbandance Group
Nina Ananiashvili & The State Ballet of Georgia/Giselle
Peru Negru (Peru)

2006-2007 Season
Fall, 2006
Lyon Opera Ballet
Eva Yerbabuena Ballet Flamenco

Winter, 2007
Stephen Petronio Dance
Chunky Move/Australia

Spring, 2007
Les Grands Balelt Canadiens de Montreal
Emio Greco/PC
Compania Nacional de Danza II

2005-2006 Season
Fall, 2005
Ron K. Brown/Evidence
Will Power – Flow

Winter, 2006
Meredith Monk – The Impermanence Project
Stan Won’t Dance – Sinner
Alvin Ailey American Dance Theater
Bocca Tango

Spring, 2006
Paul Taylor Dance Company

2004-2005 Season
Fall, 2004
Lyon Opera Ballet
Alonso King – LINES Ballet

Winter, 2005
Laurie Anderson – The End of the Moon
Ballet Flamenco Sara Baras
Cirque Eloize

Spring, 2005
Australian Dance Theater
Emio Greco/PC
Axis Dance

2003-2004 Season

Fall, 2003
Twyla Tharp Dance
K. Kvarnstrom & Co. - Fragile
Savion Glover & Band

Winter, 2004
Paco Pena Flamenco Dance Company
Stephen Petronio Dance Company
Alvin Ailey American Dance Theater

Spring, 2004
Julio Bocca & Ballet Argentino
Mary Anthony: A Life In Modern Dance (film)
Meredith Monk‚s A Book of Days (film)

2002-2003 Season
Fall, 2002
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company and the Chamber Music Society of
Lincoln Center - (Bill T. Jones, Regents Scholar, 2002)
Ballet National du Senegal
Joe Goode Performance Group

Winter, 2003
Canada‚s Royal Winnipeg Ballet in The Sleeping Beauty
Farruquito y Familia, Juana Amaya
Ballet Hispanico

Spring, 2003

Nederlands Dans Theater II

2001-2002 Season
Fall, 2001
Rennie Harris Puremovement
Special GuestBill Shannon AKA CrutchMaster
Miami City Ballet presents Balanchine‚s Jewels

Winter, 2002
Trinity Irish Dance Company
Urban Bush Women
National Song & Dance Company of Mozambique

Spring, 2002
Compagnie Maguy Marin
Paul Taylor Dance Company

White Oak Dance Project, Mikhail Baryshnikov

2000-2001 Season

2000-2001 Season
Fall, 2000

Fall, 2000
Ailey II
Noche Flamenca

Winter, 2001
Parsons Dance Company
Pilobolus Dance Theater

Spring, 2001
Lines Contemporary Ballet
Lily Cai Chinese Dance

1999-2000 Season
Fall, 1999
Halau o Kekuhi, Kamehameha, Na Ho‚ailona
Susan Marshall & Company
Winter, 2000
American Repertory Dance Company
Montreal Danse
Garth Fagan Dance

Spring, 2000
Joe Goode Performance Group
Margie Gillis in Extraordinary Company

1998-1999 Season
Fall, 1998
Michael Moschen
Trinity Irish Dance Company
Li Chiao-Ping - The Men's Project
Stephen Petronio Dance Company

Winter, 1999
33 Fainting Spells - Seattle Company
The Philadelphia Dance Company

Spring, 1999
Taylor 2

1996 - 1997 Season
The Parsons Dance Company
Lewitsky Dance Company
Les Ballet Trockadero de Monte Carlo
Lines Contemporary Ballet
Ballet Folclorico do Brasil
Ballet British Columbia

Fall 1997
Toronto Dancemakers
Irish Fire

Winter 1998
American Repertory Dance Company
Les Ballets Trocadero de Monte Carlo